Esencja Dyskursu z dnia 22 listopada 2010 r.


Nie chcę wracać do tego, co już zostało powiedziane. Co kryje się za tym okazałym świętowaniem? Przejawia się w nim wrodzona kultura Bharatu.

Ludzie chodzą do różnych miejsc pielgrzymek, aby zobaczyć Boga. Poszukują Boga. Powiadam wam, o nierozumni, jesteście Bogiem, Bóg jest w was, nad wami, pod wami i obok was. Nie traktujcie Go jako oddzielnego od was. Sama Jaźń (Atma) jest boska. Miejcie zakorzenione w sobie takie pojmowanie. Bóg jest obecny we wszystkich, od szkraba po dorosłego, od mikrokosmosu do makrokosmosu. Jeśli tak będziecie myśleli, będzie się wam w życiu powodziło. Dlatego ciągle powinniście wracać do myślenia, że Bóg nie znajduje się gdzie indziej. Bóg jest w waszym sercu. Serce to centrum Boga. Jesteście Bogiem. Wy i Bóg to jedno. Bóg mieszka w ołtarzu waszego serca. Nie ma potrzeby wyrzekania się świata. Pozostawajcie w społeczeństwie ze świadomością, że Bóg jest w was. Właśnie dlatego mówi się Sahasra śirsza Purusza sahasraksza sahasra pad (Kosmiczna Istota ma tysiące głów, oczu i stóp).

Po porwaniu przez Rawanę, Sita tylko dzięki potędze swojej czystości mogła wrócić do męża, Pana Rany. Matka Sita na Lance spędziła 10 miesięcy. Cały ten czas myślała o Ramie. Nie spojrzała nikomu w twarz. Została nawet poddana próbie ognia, ale wyszła z niej bez uszczerbku. Bharat to kraj, który zrodził tak wielkie kobiety jak Damajanti, która potęgą swojej czystości zamieniła w popiół złego myśliwego. Ten kraj wydał też na świat Sawitri, która przywróciła do życia swego martwego męża, Ćandramati, która ugasiła szalejący pożar potęgą swojej prawdy. Czy możecie dać przykład kobiety, przywracającej do życia swego martwego męża? Czy widzieliście takie osoby? Ona należy do tego kraju Bharat. Dzisiaj nie spotyka się kobiet takiej czystości. (Bhagawan nawiązał do Draupadi, która nigdy nie powiedziała ‘nie’ swoim mężom.) Zawsze chętnie im służyła. Była w pełni zadowolona. Jeśli mąż i żona żyją w harmonii, cały kraj się rozwija. Na skutek braku harmonii między mężem i żoną, nigdzie nie ma pokoju. Jeśli dostosują się do siebie, będzie pokój. Gdy tak się żyje, nie ma chaosu. Chcę, aby wszystkie rodziny żyły w harmonii i pokoju. Nie ma większej pokuty ponad to dostosowanie się. Harmonia w domu jest najważniejsza. Za nią idzie wszystko inne. Jeśli w domu jest pokój i harmonia, nie ma tam niepokoju. Ścieżka pokazana przez te znakomite kobiety, powinna być dla was drogowskazem życia.

Jeśli w życiu przestrzegacie dyscypliny, będziecie mieli długie i zdrowe życie. Czyste serce jest świątynią Boga. Zważajcie, by negatywne myśli nie wstępowały w wasze serca. Umysł nie powinien stawać się wypaczony. Jedność jest możliwa tylko poprzez duchowość. Chcę, aby uczniowie i studenci rozwinęli pierwiastek jedności. Nie bądźcie ludźmi o ciasnych umysłach. Młodzież powinna rozwijać dobry charakter. Celem edukacji jest charakter. Mając dobry charakter, możecie osiągnąć wszystko. Jak możecie liczyć na urzeczywistnienie Boga, jeśli postępujecie pod dyktando umysłu? Siadacie do medytacji, a wasz umysł wałęsa się po targowisku. Nie powinniście pozwalać umysłowi na chwiejność. Nawet jeśli jesteście rozgniewani, nie walczcie. Jeśli walczycie z kimś, ranicie siebie. Wyprostujcie swoje myśli. Właśnie to powinni studenci robić. Dzisiaj bardzo ważne jest educare. Obok formalnej edukacji potrzebne jest educare. Nie zbaczajcie ze ścieżki wskazanej przez Bhagawana. Bądźcie skromni, nie bądźcie aroganccy. Gdy Rama poszukiwał Sity, znaleziono pewne klejnoty. Rama poprosił Lakszmanę, aby zobaczył, czy są to klejnoty Sity. Lakszmana miał nieskazitelny charakter. Nigdy nie spojrzał Sicie w twarz. Widział jej pierścienie na palcach u nóg, gdyż zwykł dotykać jej stóp. Należy prowadzić tak wzorowe życie jak Lakszmana. Ale dzisiaj nie da się zauważyć tego rodzaju przykładnego charakteru.

Brak jest jedności na poziomie narodu. Nie ma jedności, ale za to jest wrogość. Każdy powinien pracować na rzecz jedności tego kraju. W rzeczywistości, jedność jest potrzebna na każdym polu publicznego życia.

Jeśli ktoś osiąga wysoki procent pozytywnych ocen, u innych rodzi się zazdrość. Zazdrość jest źródłem kontrowersji. Możecie mówić, że jesteście prymusami, ale jest to zapisane tylko na kawałku papieru. To wasze serce, prawość czyni was naprawdę wielkimi – nie medale.

Wszyscy są dziećmi Boga. Powinniście żyć ze sobą jak bracia. Takie jest przesłanie Bhagawana z okazji tej Konwokacji.

[z forum SaiGroup-BombaySrinivasan tłum. KMB; 20101201]